Datum objave: 16. kolovoz 2024.

Pronalaženje idealne temperature klima uređaja lakše je nego što mislite.

Jeste li znali da klima utječe na vaše raspoloženje?

 

 

Ekstremni uvjeti hladnoće i vrućine utječu na naše emocije. Stoga je normalno osjećati se depresivno tijekom hladnog zimskog dana ili umornije i osjetljivije tijekom toplinskog vala.

Kao što znamo, ne možemo kontrolirati vrijeme, ali možemo vam osigurati savršenu temperaturu u zatvorenom prostoru. Uz klima uređaje koje nudimo, vaš dom može postati idealno mjesto za opuštanje i punjenje baterija za svakodnevni život, bez obzira na doba godine. U ovome blogu saznat ćete kako učinkovito postići savršenu temperaturu i maksimalnu udobnost u svakom trenutku.

 

Kakav utjecaj ima temperatura klima uređaja?

Kako je primamljivo pritisnuti termostat do minimuna da biste dobili trenutačni učinak smrzavanja! Međutim, preniska temperatura može izazvati toplinski šok, utjecati na vaše zdravlje i značajno povećati potrošnju energije.

U ekološki odgovornom domu korištenje klima uređaja zahtijeva određenu dozu štedljivosti. Potrošnja energije povezana s klimatizacijom ima posljedice na okoliš. Stoga biste trebali izbjegavati sljedeće:

  • ostavljanje klima uređaja stalno uključenim
  • učestalo uključivanje i isključivanje
  • postaviti ga na preniske temperature

 

Ispravno podešavanje temperature vašeg klima uređaja: zašto je to važno?

Ispravno podešavanje temperature vašeg klima uređaja ima tri prednosti: kontrolirate svoj račun za energiju, štitite svoju opremu i svoje zdravlje.

Troškovi energije

troskovi energije

Optimalnim podešavanjem temperature vašeg klima uređaja izbjegavate previsoke troškove energije. Doista, klima uređaj je posebno energetski intenzivan dio opreme. U ovim vremenima energetske krize i rastućih cijena električne energije, reguliranje korištenja vašeg klimatizacijskog sustava putem razumne postavke temperature može vam omogućiti da ograničite prekomjerno povećanje potrošnje energije!

Rizik od toplinskog udara

Jeste li ikada osjetili tjelesnu nelagodu kada brzo prijeđete iz zagušljive vanjštine tijekom toplinskog vala u iznimno klimatiziranu unutrašnjost? To se naziva toplinskim šokom. Ova pojava može se osjetiti prilikom nagle promjene temperature. Čim razlika između vanjske i unutarnje temperature prijeđe 10 stupnjeva, mogu se pojaviti određene fizičke neugodnosti:

  • Trnci u udovima
  • Lagana mučnina
  • Neugodne glavobolje
  • Pojava prehlade

Imajte na umu da su starije osobe i mala djeca osjetljivija na rizik od toplinskog šoka.

Prerano trošenje opreme

Što je veća razlika između vanjske temperature i željene unutarnje temperature, veći su zahtjevi za klima uređaj. Postavljanjem klima uređaja na prenisku temperaturu, postoji rizik od pretjeranog mobiliziranja opreme. Međutim, preopterećenje znači povećani rizik od preranog trošenja komponenti, posebice kompresora. Ako se situacija ponavlja, vijek trajanja klima uređaja se skraćuje. Nasuprot tome, kada pravilno regulirate temperaturu vašeg klima uređaja, omogućujete mu da radi optimalno. Ne samo da čuvate energetsku učinkovitost svog uređaja već i njegov vijek trajanja.

 

Predstavlja li klima uređaj rizike za kvalitetu sna?

kvaliteta sna

Ovisno o intenzitetu vrućine ljeti, držanje klima uređaja u spavaćoj sobi tijekom noći može vam pružiti svježinu i tako lakše zaspati. Ipak, prije no što provedete noć s uključenom klimom, provjerite je li dobro održavana, podešena na odgovarajuću temperaturu i da zrak ne puše direktno u vas. Doista, ako ovi uvjeti nisu ispunjeni, klimatizacija bi mogla biti štetna za vaše zdravlje. Primjerice, loše održavana klima može uzrokovati probleme s dišnim putevima, a od preniske temperature grlobolja. Još jedan parametar koji treba uzeti u obzir je buka koju stvara vaš uređaj. To je nešto o čemu biste trebali razmišljati kada kupujete jer može biti iritantno, posebno kada je u pitanju spavanje.

 

Ispravno namjestite klima uređaj: dvije općenite preporuke

Kako odabrati prave postavke za postizanje željene temperature i poboljšanje udobnosti? Sve uz uštedu energije i izbjegavanje rizika od toplinskog udara?

Optimizirajte temperaturu klima uređaja: pravilo od 8 stupnjeva

Prisjetimo se iznad svega da svrha klima uređaja nije da vam bude hladno, već da poboljša vašu udobnost kada su vanjske temperature vrlo visoke!

Proizvođači klima uređaja preporučuju razliku od 8 stupnjeva u odnosu na vanjsku temperaturu.

Ovaj savjet također vrijedi bez obzira na vanjsku vrućinu, čak i za vrijeme velikih vrućina.

Dakle, ako je vanjska temperatura 32°C, postavljena temperatura ne smije biti niža od 24°C. Bit će dovoljno svježe da atmosfera bude ugodna i dovoljno "topla" da spriječi vaše tijelo od termičkog šoka.

Postupno snižavajte temperaturu klima uređaja kako biste optimizirali svoju udobnost

Također je važno napomenuti da učinak klimatizacije nije trenutačni. Klima uređaju zapravo treba vremena da izvuče toplinu i vlagu iz prostorije (puno više ako je prostorija velika), a zatim ohladi atmosferu.

Ako želite optimizirati postavku temperature vašeg klima uređaja, izbjegavajte trenutno i drastično snižavanje postavljene temperature. Umjesto toga, dajte svom tijelu vremena da se aklimatizira prije spuštanja. Međutim, ako unutarnja temperatura ostane previsoka, tada možete postupno spuštati termostat (stupanj po stupanj).

Dodatni savjet? Opremite svoj klima uređaj sustavom za programiranje ili sustavom daljinskog upravljanja (kućna automatizacija): tako ćete moći bolje predvidjeti i optimizirati podešavanje temperature vašeg klima uređaja.

idealna temperatura

 

Koja je ispravna postavka klima uređaja po prostorijama?

Postavka termostata klima uređaja može se razlikovati ovisno o prostoriji. U „prometnim“ sobama, primjerice u dnevnoj sobi u kojoj je visoka razina aktivnosti, odaberite malo nižu temperaturu nego u ostatku kuće.

S druge strane, u prostorijama sa srednjim ili slabim prometom (kuhinja, na primjer) odlučite se za umjerenu temperaturu ili postavite klima uređaj na nisku snagu.

Koju temperaturu trebam odabrati za klimatizaciju sobe?

Suprotno uvriježenom mišljenju, velika temperaturna razlika u odnosu na vanjsku ne pogoduje mirnom snu. Proizvođači klima uređaja zagovaraju razliku od 5 stupnjeva s vanjskom temperaturom noću. To će vam pomoći u održavanju ugodne topline tijela.

U prosjeku se procjenjuje da je idealna temperatura sobe ljeti između 23 stupnja i najviše 27 stupnjeva (za vrijeme velikih vrućina).

Naša preporuka? Nemojte zaboraviti zaštititi spavaću sobu od sunca tijekom dana: zatvorite rolete ili spustite zastore i prozračite je tijekom hladnijih noćnih sati.

 

Ograničite korištenje klima uređaja: što poduzeti?

Prije svega razmislite o izolaciji i toplinskom faznom pomaku svoje kuće

Najbolja ušteda energije kod klima uređaja je ona koju ne trošimo! Kako biste izbjegli prečesto korištenje klima uređaja, jačanje toplinskog faznog pomaka u vašem domu ostaje najodrživije rješenje. To će ograničiti gubitak svježine.

Da biste to učinili, možda ćete morati razmotriti radove na izolaciji s materijalima visokih performansi, kao što su ploče od drvenih vlakana ili celulozna vata, itd.

Također obratite pozornost na izolaciju vaših prozora i vrata. Ne ustručavajte se postaviti zavjese, grilje i suncobrane…

Osim toga, ne zaboravite zatvoriti prozore i vrata kada koristite klima uređaj. Imajte na umu da postoje senzori koji omogućuju isključivanje klima uređaja ako se otkrije otvaranje prozora ili vrata.

Programiranje i daljinsko upravljanje klima uređajem

wi fi upravljanje klimom

Možete racionalizirati korištenje vašeg klima uređaja odabirom opreme koja se može programirati po sobama i/ili vremenskim intervalima. S ovim sustavom klima uređaj koristite samo kada vam je stvarno potreban. Planirajte ga isključiti tijekom vremena odsutnosti i ponovno pokrenuti sustav neko vrijeme prije dolaska doma: od prvog trenutka dočekat će vas ugodna temperatura!

Ako je moguće, odaberite opremu kojom se može upravljati na daljinu. To vam daje veću fleksibilnost. To vam također daje pristup detaljnijoj analizi vaših potrošačkih navika: lakše ćete prilagoditi korištenje klima uređaja svojim potrebama, za veće uštede energije!

Iskoristite sve prednosti centralne klimatizacije svog doma

Ako imate ventilator, uključite ga. Stropni ili kućni ventilator uzrokuje efekt hlađenja vjetrom zbog kojeg se klima uređaj čini hladnijim kada je postavljen na višu temperaturu, sve dok vlažnost zraka nije previsoka.

Ako živite u području s umjerenim temperaturama, možda vam centralni klima uređaj neće trebati cijeli dan i noć. Iskoristite niže temperature noću tako da držite otvorene prozore. Zatvorite ih odmah ujutro, a sjenila i zavjese neka budu navučene kada je vani sunčano kako biste spriječili da sunce zagrije kuću.

Ako vam je potreban klima uređaj kad dođete kući, programirajte ga da radi prije nego što stignete ili ga, s nekim termostatima, uključite pomoću aplikacije za pametni telefon.

Ako je u tijeku toplinski val, izbjegavajte korištenje perilice rublja, sušilice i perilice posuđa tijekom dnevne vrućine. Također provjerite koristite li ispušne ventilatore u kuhinji kada kuhate ili u kupaonici kada se tuširate.

Kuhanje vani na roštilju još je jedan način da zadržite toplinu izvan kuće.

 

Zaključak

Sada kada znate sve što vam je potrebno da očuvate zdravlje i uštedite novac na hlađenju, nema razloga čekati. Pronađite željeni temperaturni raspon i počnite to primjenjivati već danas.