Datum objave: 28. kolovoz 2024.

Kada je riječ o rashladnim uređajima, oni dolaze u mnogim oblicima i veličinama, svi sa svojim jedinstvenim prednostima i nedostacima.

Najčešći sustavi klimatizacije uključuju zidne single split ili multi split sustave, kanalne klima uređaje i prijenosne klima uređaje,. Postoje velike varijacije u kvaliteti i značajkama svakog klima uređaja, čak i unutar svoje klase. Moderni, energetski učinkovit multi split uređaj s više jedinica može bi biti učinkoviti od starijeg multi split sustava s više jedinica, stoga je važno pažljivo pogledati svaki pojedinačni model. Sustav energetske ocjene ili razreda izvrstan je način za usporedbu potrošnje energije klima uređaja, ali možete dobiti još više informacija gledajući SEER i SCOP vrijednosti.

Tipični rasponi kapaciteta rashladnih klima uređaja

Kao i mnoge druge vrste opreme, rashladni klima uređaji se često dijele na grupe koje se opisuju prema prikladnosti za različite korisnike, na primjer stambene, kućne, poslovne, uredske i industrijske. Ove grupe općenito označavaju veličinu jedinica, sposobnost i robusnost, a ne kako klima uređaj funkcionira. Tipične raspone kapaciteta hlađenja za ove generičke skupine su: stambeni/kućni od 2,0 do 5 kW, komercijalni/uredski od 3,5 do 16 kW te industrijski od 8 kW nadalje.

 

Glavne grupe rashladnih klima uređaja

Rashladni klima uređaji dijele se na tri velike glavne skupine te mogu biti:

  • uređaji koji se sastoje od jedne jedinice (prijenosne klime i slično),
  • single split sustavi koji imaju zasebnu unutarnju jedinicu, ali i povezanu jedinicu izvan objekta,
  • multi split gdje za jednu vanjsku jedinicu postoje dvije ili više povezanih unutarnjih jedinica.

 

Rashladni klima uređaji bez vanjske jedinice

Rad klima uređaja u osnovi se vrti oko protoka rashladnog sredstva iz jednog seta zavojnica gdje skuplja toplinu do drugog seta zavojnica gdje raspršuje toplinu. U klima uređajima bez vanjske jedinice dva seta zavojnica su kombinirana u istom kućištu. Jedinice su dizajnirane tako da budu smještene unutar zgrade, ali uvijek imaju zračnu cijev za povezivanje s vanjskim prostorom kako bi se zagrijani zrak mogao raspršiti prema van.

Jedna od vrsta klima uređaja bez vanjske jedinice jesu prijenosni ili mobilni rashladni klima uređaji. Većini potrošača je ovo možda i najpoznatija vrsta jer ne zahtijeva posebnu montažu. Dolazi s fleksibilnom zračnom cijevi koja se vodi kroz prozor ili rupu u zidu te se kroz nju ispušta topli zrak kada se koristi. Budući da se kompresor nalazi unutar jedinice, a ne, kao u slučaju split uređaja, u vanjskoj jedinici, mobilni klima uređaji imaju nedostatak što su prilično bučni i ograničenog kapaciteta. S druge strane ne zahtijevaju montažu i danas su relativno jeftini za kupnju.

Klima uređaji bez vanjske jedinice, zgodno su rješenje za starije zgrade u kojima planiranje ne dopušta ugradnju vanjske jedinice. Zidni klima uređaj bez vanjske jedinice stoji nisko na zidu, a dvije zračne cijevi vode se sa stražnje strane izravno kroz zid. Nedostatak ovih klima uređaja je što su nešto veće dubine u odnosu na split zidnu jedinicu jer se kompresor nalazi unutar jedinice za montažu na zid. Ovisno o modelu neki uređaji imaju mogućnost grijanja zimi i hlađenja ljeti.

 

Single split rashladni klima uređaji

Postoji niz tipova klima uređaja koji se mogu opisati kao „split“. Split klima uređaji sastoje se od vanjske i unutarnje komponente koje su povezane električnim kabelom i dvije bakrene cijevi kroz koje rashladno sredstvo teče prema i iz unutarnjih i vanjskih jedinica. Najbučniji i najglomazniji dio klima uređaja koji sadrži kompresor je vani dok je unutarnja jedinica puno lakša i tiša te se može postaviti (ovisno o dizajnu) u gotovo bilo koji dio vašeg prostora. Suvremeni single split sustavi klimatizacije opremljeni su daljinskim upravljanjem, a najčešće imaju i funkciju za grijanje u zimskim mjesecima. Sofisticirana kontrola osigurava da se temperatura zraka može učinkovito kontrolirati i održavati sobnu temperaturu unutar 1-2 stupnja od postavljene temperature. Većina split klimatizacijskih sustava sada ima niz načina upravljanja tako da se rad jedinice može unaprijed programirati s dosta detalja. Na unutarnjoj jedinici nalazi se grubi filter zraka koji štiti isparivač od velikih čestica, a često su ugrađeni i fini filteri kao i oprema za pročišćavanje zraka za uklanjanje fine prašine, duhanskog dima, peludi biljaka, mirisa, kemijskih zagađivača itd.

Zidni klima uređaj – Najrasprostranjeniji uređaji za stambene potrebe. Cijenom i montažom su pristupačni i zadovoljavaju sve potrebe tipičnog kućanstva. Zidni klima uređaji obično se montiraju visoko na zidu (iznad visine glave) i mogu imati nekoliko načina rada, uključujući funkciju timera, daljinsko upravljanje i značajke za pročišćavanja zraka. Uz jednostavne izvedbe sve su popularnije i dizajnerske jedinice koje bojom i izgledom nude i dodatni estetski faktor kod uređivanja prostora.

Stropni kazetni klima uređaj uobičajen je u uredima sa spuštenim stropovima, a obično je dizajniran za ugradnju unutar stropa. Glavnina jedinice je nevidljiva jer se nalazi iznad stropne linije, a jedini vidljivi dio je dekorativna donja strana (panel) sa središnjom ulaznom rešetkom i četiri rubne izlazne lamele (klapne). Glavna prednost ovih jedinica je estetika, ali i to što centralno montirana jedinica može isporučiti povećani kapacitet hlađenja (ili grijanja) na širokom području zbog distribucije zraka u četiri smjera. Tipično, jedan stropni kazetni klima uređaj može obaviti isti posao kao i dvije ili tri zidne jedinice. Postoji još jedna vrsta stropnog klima uređaja, a to je klima uređaj ispod stropa (podstropni klima uređaj). Koriste se tamo gdje nema spuštenog stropa za ugradnju kazete i gdje postoji dovoljna visina stropa za obješene podstropne jedinice. Budući da su oni dizajnirani da budu u potpunosti unutar prostorije, napravljeni su tako da budu i razumno estetski prihvatljivi. Općenito su dizajnirani za okomito podizanje zraka u jedinicu i ispuštanje obrađenog zraka vodoravno duž stropa izbjegavajući ispuštanje izravno na korisnike, a neki dopuštaju ispuštanje zraka s četiri strane.

Podni split klima uređaji (parapetni) su uređaji koji se montiraju nisko, najčešće na pod i li se ugrađuju u doljnji dio zida. Često su zbog lokacije instalacije bolje u grijanju od zidnih jedinica. Montaža nije mnogo zahtjevnija od zidnih stoga su česti izbor, pogotovo za potrebe grijanja.

Kanalni klima uređaji postavljaju se u slučajevima gdje zgrada ima kanalizirani zračni sustav. Kako se kanali obično skrivaju u šupljinama stropa, tako i kanalni sustav klimatizacije. Ponekad se nazivaju i centralnim klima uređajima. Također imaju prednost što mogu isporučiti klimatizirani zrak u brojne prostorije, ovisno o rasporedu zračnog kanala. Budući da ovi klima uređaji rade unutar sustava kanala, obično imaju mogućnost hlađenja svježeg zraka ili mješavine svježeg i recirkuliranog zraka, ovisno o rasporedu i kontroli sustava za dovod zraka. Ova vrsta klimatizacije uobičajena je u primjenama gdje postoji niz različitih prostorija poput ureda ili hotela.

 

Multi split rashladni klima uređaji

Ovi sustavi klimatizacije u biti su isti kao i single split sustavi, osim što postoji niz unutarnjih jedinica povezanih s istom vanjskom jedinicom. Ova vrsta klimatizacijskog sustava zahtijeva snažniju vanjsku jedinicu, ali dopušta istu vrstu unutarnjih jedinica za pojedinačne split sustave. Čak dopušta i pokretanje različitih tipova unutarnjih jedinica iz iste vanjske, npr. podna jedinica u jednoj prostoriji, stropna kazeta u drugoj i zidna u još jednoj prostoriji.

Multi split sustavi tipično se koriste za povezivanje između 2 i 4 unutarnje jedinice na jednu vanjsku, ali sposobni su spojiti i više. Očigledno ograničenje ove konfiguracije klima uređaja je da ako se vanjska jedinica pokvari, sve unutarnje jedinice postaju nefunkcionalne. Zato je, gdje vanjski prostor dopušta, određeni broj standardnih single split klima uređaja poželjniji od multi split sustava. Također je slučaj da su multi split klima uređaji rijetko kada mnogo isplativiji od ekvivalentne konfiguracije single split uređaja. To je zato što je trošak ugradnje multi split klimatizacijskog sustava obično dvostruko veći od pojedinačnih split sustava, a obično su i troškovi održavanja veći.

 

Koju vrstu odabrati?

Proces odabira klima uređaja ima tri glavna koraka od kojih je prvi da odredite koji vam je kapacitet hlađenja jedinice potreban. Zatim, odaberite vrstu jedinice koja vam je potrebna. Na samom kraju, uravnotežite ostale čimbenike, uključujući fizičku veličinu, funkciju, buku, estetiku i cijenu prije nego što odaberete model.

Kratki naputci pomoći će vam u odabiru vrste klima uređaja koji vam je potreban:

  • Za kućne i male uredske prostore izbor se gotovo uvijek svodi ili na zidne ili podne split sustave. Ako si možete priuštiti zidni ili podni split sustav, onda je pravi odabir jer obično imaju više funkcija i načina rada.
  • Ako imate ograničenja planiranja koja sprječavaju postavljanje vanjske jedinice na ili blizu vaše zgrade, razmislite o uređajima bez vanjske jedinice.
  • Ako želite imati pokretnu imovinu, na primjer ako iznajmljujete svoju nekretninu, onda su prijenosni uređaji poželjniji.
  • Za veće urede, trgovine i druge zgrade, tada dolaze u obzir druge, snažnije vrste klima uređaja te kanalni ili kazetni klima uređaji.